Kondenser Nedir ?

Yoğuşturucu kondenser veya kondansör ismi ile de anılmaktadır. Soğutucu sistemlerde soğutmayı sağlayan maddenin gaz olarak girdikten sonra ısısını çevreye vererek sıvı hale geçtiği bölümdür. Soğutucu sistemlerin dışında veya yalıtım malzemesinin içinde saklı olarak bulunabilmektedir. Düz boruların kıvrım sayısının arttırılması suretiyle yoğuşturucunun ısıyı havaya atması kolaylaştırılmakta bu sayede, soğutkan maddenin aşırı soğutulmuş sıvı haline geçmesi sağlanmaktadır.

Kondenser Ne İşe Yarar?


Kondenser soğutma sistemlerindeki soğutma görevini yerine getirir. Kondenser soğutucu sistemden ayrı veya yüzeyine izole edilmiş şekilde çalışmaktadır. Kondenser üzerindeki fanlar ile soğuk hava soğutulmak istenen ortama dağıtılır. Kondenser üzerindeki boruların kıvrım sayısı arttıkça, kondenserin ısıyı atması daha kolay olur ve daha fazla soğuk elde edilir.
Yoğuşturucu (kondenser) kapasite hesaplamalarında özellikle fanlar çok önemlidir. Kondenser kapasite hesabının yapılmasındaki amaç, kondenserin soğutulmak istenen ortama yeterli soğuk havayı verip veremeyeceğini anlamak içindir.

Kondenser Tipleri ve Çeşitleri Nelerdir?


Kondanserler kullanım türüne ve şekline göre 6 çeşide ayrılmıştır. Bunlar; 

Atmosferik tip


Atmosferik tip kondanserlerde soğutucu akışkanın içinden geçtiği serpantin borular hem hava ve hem de su ile temastadır. Üst kısımdan serpantin borunun üzerine su akıtılır ve böylece soğuma sağlanır. Akan su ise aşağıda toplanır ve tekrar pompa ile devreye sokulur. Bu arada suyun bir kısmı da buhar haline geçer. Burada soğuma hem hava hem de su yardımıyla sağlanmaktadır.

Evaporatif tip


Bu tipin çalışma prensibi ve şekli atmosferik tipe benzer. Atmosferik tipe göre daha az soğutma suyuna ihtiyaç gösterir. Soğutma suyunun üst kısımdan basınçla ve küçük zerrecikler halinde püskürtülmesiyle verim arttırılır. Su zerreciklerinin hava ile birlikte sürüklenmemesi için hava hızının 2 -3 m/s civarında olması gerekir. Ayrıca evaporatör önce bir su tutucunun eklenmesi de yararlı olur.

Hava soğutmalı tip


Bu tip kondanserlerde soğutmayı sağlayan havadır. Burada alınan ısı hava sıcaklığı ile kondenser sıcaklığı arasındaki farka ve havanın hareketine bağlıdır. Ev tipi buzdolaplarında ve pastane, süpermarketlerde kullanılan buzdolaplarında bu tip kondenserlerden yararlanılır. Evde kullanılan buzdolaplarında kondenserde soğuma havanın doğal dolaşımı ile olur. Fakat süpermarket ve pastane gibi yerlerde kullanılanlarda ise evaporatör ilavesiyle hava hareketi hızlandırılmıştır.

Hava soğutmalı kondenser çeşitlerimiz için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İç içe borulu tip


Bu tipte bir boru içine çapı daha küçük, bir tane veya daha fazla boru yerleştirilmiştir. Soğutma suyu içteki borulardan, yoğuşmakta olan soğutucu akışkan ise iki boru arasındaki boşluktan geçer. Bu tip kondenserler az yer işgal ettikleri gibi kolaylıkla büyültülüp küçültülebilirler.

Boru demetli tip


Bu tipte silindir şeklindeki tank içine borular yerleştirilmiştir. Silindirin iki ucu kapalıdır, borular içinden su geçer. Üst taraftan silindire giren buhar halindeki soğutucu akışkan boru demetini yalayarak yoğuşur, dip kısımda toplanır ve sıvı deposuna geçer. Bunların yatay ve dikey tipleri vardır. Dikey tipleri kule tip kondenser olarak adlandırılır. Çok kullanılan bir kondenser şeklidir.

Gömülü tip (Su Tankı içine)


Bu tip kondenserlerde buhar halindeki soğutucu akışkan üst kısımdan girer ve yoğuşarak alt kısımdan çıkar. İyi bir soğutma yapılabilmesi için akışların zıt yönlü olması gerekir. Yani suyun da tanka alttan girip üstten çıkması gerekir.
Nasıl Yardımcı Olabilirim?
1
Teklif İstiyorum Teklif İstiyorum