Soğutma Ekipmanları Nelerdir ?

Çek Valf


Soğutucu akışkanın tek yönlü geçişine izin veren bir tür kontrol elemanıdır.

Solenoid Valf


Soğutma sistemlerinde genellikle likit (sıvı) hattında kullan bu ekipman tam anlamı ile elektriksel vanadır.

Drayer


Drayerler tam anlamıyla sistemde filtre görevi görmektedirler.

Gözetleme Camı


Gözetleme camı adından anlaşıcağı üzere gazın fiziksel durumunu gözle görebilmek için kullanılan bir ekipmandır.

Küresel Vana


Küresel vanalar mekanik aksamlı olmakla beraber gerektiği durumlarda sistemin akışını keserek hattın arızalı bölümüne müdahale edebilmek için kullanılırlar.

Likit Tanlı


Sistemin büyüklüğüne ve çalışma şartlarına göre değişiklik gösterebilen bu tanklar soğutucu akışkanın sıvı halde depolandığı yeri oluşturmaktadır.

Likit Tutucu


Her sistemde kullanılmayan bu ekipman farklı koşullarda uygulandığı durumlarda sistemin kompresöre dönüşünde kullanılmaktadır.

Yağ Ayırıcı


Yağ ayırıcı, soğutma sistemlerinde kompresörün basma hattında kullanılmaktadır.

Titreşim Alıcı


Esnek metal hortum olarak bilinen bu ekipman her sistemde kullanılmamakla beraber büyük sistemlerde ağırlıklı görülmektedir.

Alçak / Yüksek Basınç Otomatiği


Soğutma sisteminde basma hattında istenilenden daha fazla basınç oluşması veya emiş hattında isteilenden daha düşük basınç oluması durumunda kompresörün çalışmasını durdurmak suretiyle sistemin emniyetini sağlayan ekipmandır.

Yüksek Basınç Otomatiği


Bu ekipmanın görevi kondanserin(yoğuşturucu) üzerine bağlı olan fanları kondanserden okuduğu basınca göre kontrol etmek, kondanser basıncını, fanları basınca göre açıp kapatarak istenilen değerlerde sabit tutmaya çalışmaktır.

Expansion Valf (Ekspenşın Valfi)


Expansion valve Türkçe ismi ile genleşme valfidir. Likit hattından gelen soğutucu akışkanı partiküllerine ayırarak Evaporatör içerisinde rahatça buharlaşabilmesine öncülük eder. Soğutma sisteminin en önemli parçalarındandır.
Nasıl Yardımcı Olabilirim?
1
Teklif İstiyorum Teklif İstiyorum