Soğutma Üniteleri Nelerdir ?

Gıda sektörü dünyada her gün katlanarak büyüyen ve kendini geliştiren devasa bir sektör. Dolayısıyla gıda sektöründe her gün başka bir yenilik hem üreticilerin hem kullanıcıların karşısına çıkıyor. Denizden çıkan balığın sofraya daha kısa sürede ve daha taze bir şekilde gelebilmesi için birçok insan emek veriyor ve çalışıyor. Bu sistemlerden en çok gelişenler arasında bulunanlardan biri de soğutma sistemleri. Soğutma sistemleri gıda sektöründe bel kemiği konumunda.

Soğutma Üniteleri Nelerdir?


Soğutma üniteleri kendi içinde birçok alana ayrılıyor. Endüstriyel tip soğuk depolar, konteyner tip şoklama üniteleri, konteyner tip soğuk depolar, seyyar kasap ve balıkçı dükkanları, mobil hastaneler, hızlı soğutma kabinleri, soğutma cihazları, deniz suyu soğutma cihazı, hızlı soğutma kabini, tatlı su soğutma cihazı, sandviç paneller, soğuk depo kapıları, beton soğutma sistemleri ve mobil su sebili dahil olmak üzere bu sistemlerin hepsi soğutma ünitelerinin alt dalları.

Soğutma Üniteleri Kullanım Alanları Nelerdir?


Soğutma üniteleri bu şekilde birçok gruba ayrılıyor çünkü kullanım alanları da oldukça geniş. Balıkçılık ve su ürünlerinde daha çok depo tipi soğutma üniteleri tercih ediliyor. Böylece daha çok balık istiflenerek saklanabiliyor. Ayrıca balık gibi sezonluk ürünlerde dondurma işlemleri oldukça önemli.

Soğutma üniteleri beton santralleri için de çok önemlidir. Beton santralleri inşasında ve büyük ölçek ile planlanmış binaların yapım sürecinde temel dondurma işlemleri uygulanmaktadır. Bu uygulamaların tamamı soğutma üniteleri yardımı ile yapılmaktadır.

Soğutma ünitelerinin gıda sektörünün bel kemiği olduğundan bahsetmiştik; balık dışında, et, tavuk, unlu ürünler, süper marketler, sebze - meyve ve içecek ürünlerinin tamamında yine soğutma ünitelerinden faydalanılmaktadır.

Soğutma üniteleri oldukça kapsamlı ve her alanda kullanılan ürünlerdendir. Şimdiye kadar saydığımız gıda ve inşaat sanayinin dışında aynı zamanda ilaç ve kimya sektöründe de sıkça kullanılmaktadır. Yani oturduğumuz binadan, masada yediğimiz yemeğe ve içtiğimiz aspirine kadar her detayda soğutma ünitelerinin çalışması vardır. Soğutma üniteleri tüm dünyada bu şekilde aktif bir şekilde kullanılmakta ve daha da geliştirilmektedir.

Soğutma Sistemleri Çalışma Prensibi


Soğutma ünitelerinin çalışma prensibi iyi bir izolasyon, saklanacak ürüne uygunluk, uygun hava sıcaklığına ayarlanabilmek ve yeteri kadar alana sahip olabilmekten geçmektedir. Her kullanım alanına özel farklı bir sıcaklık ölçüsü, farklı bir alan birimi vardır. Bu sebeple üniteler her ürüne ayrı bir şekilde uyum gösterirler ve çeşitli hale gelirler. Kullanım alanlarının bu derece çeşitlenmesi soğutma sistemlerinin de daha hızlı gelişmesinin önünü açmıştır.

Soğutma üniteleri ve endüstriyel tip soğuk depolar hakkında detaylı bilgi için sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.
Nasıl Yardımcı Olabilirim?
1
Teklif İstiyorum Teklif İstiyorum